Ako fungujú zatemňovacie závesy a do akej časti domácnosti ich umiestniť?

159
Žena stojaca pri zatemňovacích závesoch v obývačke

Budíte sa v noci na to, ako vám mesačný svit bije priamo do očí? Alebo vás vyrušujú vonkajšie svetlá, pretože vaše súčasné žalúzie nezatemnia spálňu dostatočne? Na plnohodnotný spánok potrebujeme úplnú tmu. Skvelým riešením sú zatemňovacie závesy. Ako fungujú? 

Doružova sa nevyspí ani človek, ktorý domov ráno po nočnej a chce sa dobre vyspať. Za svetla je spánok plytký a telo si neoddýchne tak, ako by bolo dobré. Zatemňovacie závesy dokážu oveľa viac, ako len úplne zacloniť miestnosť.

Zatemňovacie závesy proti hluku

Nielen svetelný smog, ale aj zvuk z rušnej ulice mnohým nedá spať. Hrubá látka blokuje svetlo a zároveň odráža hluk z ulice, susedovej kosačky či motorovej píly. Toto sa hodí ľuďom, ktorí pracujú aj v noci a cez deň mysia načerpať dostatok síl. 

Do ktorých miestností by ste ich mali nainštalovať?

Zatemňovacie závesy sa okrem spálne hodia aj do detskej izbičky, obzvlášť pre malé bábätká. Mamičky dobre vedia, že uspávanie dieťaťa počas dňa je beh na dlhé trate. Nie je nič horšie, keď konečne zaspí a zrazu prejde okolo domu hlučná motorka. 

Tento typ závesov odporúčame nainštalovať aj do kuchyne, ak je orientovaná smerom na ulicu i do kúpeľne. Kým do spálne a obývačky s balkónom sa hodia dlhé závesy, z praktického hľadiska zvoľte do kúpeľne kratšie varianty. 

Stačí k nim zladiť pekné garniže a môžu si plniť svoju funkciu. Tieniace závesy nachádzajú využitie i v joga centrách, meditačných miestnostiach a všade, kde sa žiada 100 % súkromie. 

Tieniace závesy proti stratám energie

Vedeli ste, že takmer 30 % tepelnej energie uniká z domu cez okná? Pri súčasnom raste cien to vašu peňaženku poriadne zabolí. Zatemňovacie závesy majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a tým znižujú tepelné straty. 

V zime bude vo vašej spálni príjemné teplo a v lete vám nebudú znepríjemňovať dni neznesiteľné horúčavy. Stačí ich nechať zatiahnuté a doma budete mať príjemný chládok. Ani klimatizácia nebude potrebná. 

Tienacie závesy ochránia predmety pred stratou farby

Ako čas plynie, silné UV žiarenie postupne vytiahne farbu z podlahy, komody, sedačky či koberca. Ak nechcete, aby po niekoľkých rokoch vyzerali opotrebovane a staro, zatemňovacie závesy sú voľbou č. 1. 

Používaním zatemňovacích závesov taktiež zabránite vyblednutiu stien. Červená, čierna alebo hnedá stena oproti oknu priam prosí o tieň. V opačnom prípade môžete zakrátko maľovať znova. 

Bývate na prízemí? Zatemňovacie závesy sú must have

Nikto nemá rád zvedavé pohľady okoloidúcich. No bodaj by sa nepozreli, keď sa im počas prechádzky naskytne pohľad na vysvietenú kuchyňu. Tmavé závesy pôsobia ako ochranný štít pred zvedavcami. Najčastejšie sa vyrábajú z hrubého zamatu alebo semišu a počas celého dňa vám poskytnú 100 % súkromie.

Zľavy na wellness pobyty

Leave a Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *